Jak se cítím,co dělám..

7. srpna 2013 v 19:22 | Siss
Moje POSTAVA. Už od malička mi všichni říkají,jak jsem hubená,jím málo atd. Několikrát jsem kvůli tomu brečela a byla jsem z toho špatná,ale teď toho lituju. Teď je mi 14 a lidé mi to přestávají říkat,už mi to dlouho nikdo neřekl,spíš naopak,že mám super postavu.
OK,podle BMI mám podváhu, ale to má každý,kdo má štíhlou postavu, takže se podle toho neřiďte. A navíc BMI nevidí do vašeho těla. Můžete získat obecný odhad, ale nic víc. Je to jen vzorec. BMI neříká nic o tom, z čeho je vaše váha složená. Podle tabulky můžete mít sice ideální váhu, ale ta může být tvořena velkým množstvím útrobního tuku (tuku mezi orgány).Ten je přitom pro vaše tělo nejnebezpečnější!
Důležité je,co si o svém těle myslíte VY a né ostatní. Urážky berte jako,že vám závidějí. Ale tím nechci říct,že je v pořádku,když jste hubení a myslíte si,že ne. Nebo takové ty PRO ANA blogy- to je strašné. Píšou si tam,že jsou úplně na dně.. např. jídelníček z tohoto blogu(http://pro-ana-hubni.blog.cz/)
Snídaně: nic
Svačina: nic
Oběd: nic
Svačina: kafe
Večeře: špagety,lžička nutelly
A pak se tam ještě podporují. Kdyby chtěli zhubout nějak přiměřeně,ale tohle je vážně moc.

Další věc je OBEZITA,podle mě pokud to někdo nemá v genech,tak si za to může taky sám. Každý ví,že tlustý lidi nejsou hezký,ale je to jejich boj. A myslím,že například jim by ten blog pomohl,aby se navzájem podporovali atd.

Začněte sportovat! Já hraju tenis-nejvíc mě baví♥. A taky si někdy doma zacvičím.
Doporučuji třeba PLANK pozici. Znáte?
Takhle by to mělo vypadat:
Mohli bychom si dát challenge - JAK DLOUHO VYDRŽÍTE V PLANK POZICI, pozor ať je tělo v co největší rovině. Postupně se budete zlepšovat,tak sem můžete připisovat časy :).
 


Komentáře

1 kvetinnnka kvetinnnka | Web | 8. srpna 2013 v 13:04 | Reagovat

ten odkaz na výzvu je v článku - je to napísané zvýrazňenou čiernou :) stačí keď na to klikneš myšou (na ten nápis česká facebookovská stránka, čo je zvýraznený)

čo sa týka váhy, podľa mňa takých 90% ľudí nie je spokojných so svojou váhou alebo postavou...je to smutné no :(

2 ruthi. ruthi. | Web | 9. srpna 2013 v 8:32 | Reagovat

jo, přesně nechápu to!
cvičení je mnohem zdravější a poté postava vypadá 100% lépe! ;)

3 Albertwet Albertwet | E-mail | Web | 5. června 2018 v 19:33 | Reagovat

The prostate related is a vital portion of a male's the reproductive system. It secretes fluids that help the transportation and activation of sperm. The prostate is located just while watching rectum, below the bladder and surrounding the urethra. When there is prostate problem, in most cases very uncomfortable and inconvenient for that patient as his urinary method is directly affected.

The common prostate medical problems are prostate infection, enlarged prostate and prostate cancer.

Prostate infection, also referred to as prostatitis, is among the most common prostate-related condition in men younger than 55 years. Infections with the prostate related are classified into four types - acute bacterial prostatitis, chronic bacterial prostatitis, chronic abacterial prostatitis and prosttodynia.

Acute bacterial prostatitis could be the least common of all kinds of prostate infection. It is a result of bacteria located in the large intestines or urinary tract. Patients may go through fever, chills, body aches, back pains and urination problems. This condition is treated by using antibiotics or non-steroid anti-inflammatory drugs (NSAIDs) to help remedy the swelling.

Chronic bacterial prostatitis is a condition of the particular defect in the gland and also the persistence presence of bacteria in the urinary tract. It can be brought on by trauma on the urinary tract or by infections originating from other areas from the body. A patient may feel testicular pain, spine pains and urination problems. Although it is uncommon, it is usually treated by removal from the prostate defect followed by the use antibiotics and NSAIDs to treat the soreness.

Non-bacterial prostatitis is the reason approximately 90% of prostatitis cases; however, researchers have not yet to determine the sources of these conditions. Some researchers believe chronic non-bacterial prostatitis occur because of unknown infectious agents while other think that intensive exercise and high lifting might cause these infections.

Maintaining a Healthy Prostate

To prevent prostate diseases, a proper weight loss program is important. These are some of the actions to keep your prostate healthy.

1. Drink sufficient water. Proper hydration is essential for our health and wellbeing and it will also maintain your urinary track clean.

2. Some studies advise that a couple of ejaculations a week will help to prevent cancer of the prostate.

3. Eat red meat sparingly. It has been shown that consuming over four meals of beef every week will raise the risk of prostate diseases and cancer.

4. Maintain an effective diet with cereals, vegetable and fruits to ensure sufficient intake of nutrients necessary for prostate health.

The most important measure to take to make certain a healthy prostate would be to opt for regular prostate health screening. If you are forty years and above, you need to select prostate examination at least once annually.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.